random
random
random
random

„Bigos myśliwski na winie”



Składniki:


Pół na pół kapusty kiszonej i świeżej (wagowo), chude mięso wołowe, kiełbasa z dzika (może być mocno podsuszana, jałowcówka lub inna tego rodzaju), boczek (niezbyt tłusty), pomidory z puszki (latem świeże - pachnące), koncentrat pomidorowy (opcjonalnie, jeśli wolimy bardziej pomidorowy smak), wino czerwone wytrawne (egri bikaver nadaje się dobrze), grzyby suszone, śliwki suszone, owoce jałowca, przyprawa do bigosu, pieprz kolorowy.

Sposób wykonania:


    Przede wszystkim włożyć do sporego garnka posiekaną kapustę kiszoną, zalać wodą tak tylko, żeby ją przykryć i gotować - musi to trochę potrwać, żeby zmiękła. Jak już zmięknie dorzucić do garnka posiekaną kapustę świeżą i znów gotować (na początku kapusty może się wydawać dużo, ale jej objętość na pewno mocno się zmniejszy!).

    Na patelni obok podsmażyć pokrojone w kostkę mięso wołowe z boczkiem. Sam boczek może być dłużej podsmażany, aż zrobią się apetyczne skwarki. Można też odrobinę podsmażyć kiełbasę, też pokrojoną w kostkę.

    Do dobrze już podgotowanej kapusty wrzucić przygotowane podsmażone mięso i kiełbasę. Dobrze wymieszać i zostawić - niech znów trochę popyrka.

    Wrzucić nieco owoców jałowca, wsypać namoczone i pokrojone wcześniej grzyby suszone, śliwki, pomidory z puszki, wsypać przyprawę do bigosu następnie dobrze wymieszać i wlać pierwszą sporą porcję wina.

    Bigos od tej chwili ma po prostu na wolnym ogniu pyrkać, a my, mieszając tu i ówdzie, podlewamy go hojnie winem. Na garnek bigosu schodzi cała butelka wina. NIE ŻAŁOWAĆ!

    Im dłużej się gotuje tym lepszy oczywiście, to już wszyscy o bigosach wiedzą. W efekcie bigos ma piękny brązowo-rudy kolor, cudowny zapach i oszałamiający smak. Dobrze smakuje z czerwonym winem i swojskim chlebem. Najsmaczniejsza część to wycieranie talerza skórką od chleba :).


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012