random
random
random
random

„Bigos staropolski I”Składniki:


5 kg kapusty białej, 3.3 kg kapusty kiszonej, 1.5 kg boczku, mięso wieprzowe np. łopatka b/k 1.5 kg, 1.5 kg mięsa wołowego, 1.5 kg kiełbasy, 1 kg cebuli, 0.2 kg suszonych grzybów, 0.3 kg suszonych śliwek, 0.2 kg koncentratu pomidorowego, 2 dag pieprzu, 10 dag soli.

Sposób wykonania:


    Do bigosu najlepiej wziąć duży garnek, o grubych ściankach i grubym dnie. Bigos można mrozić i dlatego możemy go zrobię dużo, na zapas.

    Kapustę należy bardzo drobno poszatkowaę i pokroić. Następnie włożyć do garnka, zalać esencjonalnym rosołem i dusić pod przykryciem. Wędlinę i mięso drobno pokroić, najlepiej w kostkę i odsmażyć na oliwie razem z cebulą. Każdą partię po obsmażeniu dodajemy do duszonej kapusty. Do bigosu dobrze jest dodawać różne mięsa bez kości: gotowane, pieczone, mięso z drobiu, kaczki, gęsi czy dziczyzny.

    W małym garnku gotuje się uprzednio namoczone, suszone grzyby i po obgotowaniu kroi na drobne paseczki i dodaje do bigosu. Następnie suszone śliwki bez pestek, najlepiej wędzone kroimy w paseczki i również dodajemy do bigosu. Doprawiając bigos do smaku dodajemy koncentrat pomidorowy lub odpowiednią ilość świeżych pomidorów bez skórki, majeranek i pieprz. Cząstki winnych jabłek, miód, a także różne zioła (jak np. jałowiec, cząber, ruta, szałwia, bazylia, estragon, rozmaryn i inne) znakomicie podnoszą smak bigosu. W tej kwestii proszę zdać się na swoją wyobraźnię kulinarną.

    Gotujący się bigos w tej proporcji podlewamy nie mniej niż 1 l dobrego wytrawnego wina. Aby bigos był smaczniejszy należy go kilkakrotnie na przemian schładzać, a nawet przemrażać i podgrzewać.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012