random
random
random
random

„Bigos z piekarnika”Składniki:


Mała, kilogramowa kapustka, ok. 70 dag kiszonej kapustki, garść suszonych grzybków, 2 nie za duże dobre kiełbaski, kilka plastrów boczku, podwędzana wędlina albo resztka jakiegoś mięska z pieczenia, szkl. wody, 2 łychy przecieru pomidorowego, listek laurowy, sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Ten przepis z gara też wyjdzie, ale jest zupełnie inny z metalowego kociołka, takiej sporej brytfanny z przykrywką, którą wstawia się do piekarnika.

    Świeżą kapustę kroimy w paski, mieszamy z kiszoną (nie powinna być zbyt kwaśna) i wkładamy do brytfanki. Kroimy kiełbasę w półplasterki, a mięso i boczek jak sobie chcemy. Łamiemy suszone grzyby na nieduże kawałki i wszystko razem mieszamy w brytfance. Zalewamy wodą, przykrywamy i wstawiamy do niezbyt gorącego piekarnika (jakieś 150°C) na 2 h. Czasem zaglądamy, mieszamy, troche solimy, pieprzymy i wkładamy listek laurowy. Potem wyciągamy, zostawiamy w spokoju do następnego dnia. Bigos pieczemy 3 - 4 dni, drugiego albo trzeciego dnia mieszamy z przecierem pomidorowym. Jeśli robimy bigos zimą, to dobrze jest go trochę popiec, a potem zostawić na noc na balkonie. I tak w kółko: podgrzać, oziębić, znowu podgrzać. Trzeciego albo czwartego dnia będzie gotowy i pachnący.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012