random
random
random
random

„Budyń z ryżu z groszkiem”Składniki:


20 dag ryżu, 10 dag suszonych grzybów, 2 szkl. wywaru z grzybów, 10 dag cebuli, 15 dag świeżego zielonego groszku, 3 dag masła lub margaryny, 4 jaja, 5 dag śmietany, sól, pieprz, papryka do smaku, tłuszcz i tarta bułka do formy.

Sposób wykonania:


    Grzyby opłukać kilka razy w ciepłej wodzie, następnie włożyć do zimnej wody, dodać część cebuli i ugotować do miękkości. Ryż opłukać, włożyć do wrzącego wywaru z grzybów, ugotować na półsypko. Groszek opłukać i ugotować w małej ilości wody. Część groszku zemleć w maszynce. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w drobną kostkę, zrumienić na jasnozłoty kolor. Żółtka rozmieszać ze śmietaną, dodać przestudzony ryż, cebulę, groszek i przyprawy, dokładnie wymieszać. Dla spulchnienia dodać ubitą pianę, lekko wymieszać. Wyłożyć masę do przygotowanej formy, przykryć i ugotować.

    Gotowanie masy: gęstą masę wkłada się do wysmarowanej tłuszczem, zamykającej się szczelnie formy i umieszcza w naczyniu z wrzącą wodą sięgającą do trzech czwartych wysokości formy. Gotuje się pod przykryciem przez 45 min. W razie braku formy można masę budyniową wypiekać w piekarniku, w odpowiednio dobranych naczyniach, włożonych do drugiego większego naczynia z wrzącą wodą (pod przykryciem). Ugotowany budyń wyjmuje się z wody, po upływie 5 min.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012