random
random
random
random

„Budyń z ryżu z pieczarkami”Składniki:


25 dag ryżu, 10 dag cebuli, 20 dag pieczarek, 5 dag masła lub margaryny, 4 jaja, 5 dag śmietany, sól i pieprz do smaku, koperek lub nać pietruszki.

Sposób wykonania:


    Pieczarki starannie umyć i pokrajać w cienkie paski. Połowę cebuli pokrajać w drobną kostkę. Część tłuszczu rozgrzać i udusić na nim cebulę i pieczarki. Pozostałą cebulę dodać do ryżu, wlać wodę (2 szkl.) i ugotować na półsypko. Pozostałe masło, śmietanę, żółtka, sól i pieprz utrzeć na pulchną masę, połączyć z przestudzonym ryżem, pieczarkami, ubitą z białek pianą i zieleniną. Masę wyłożyć do formy i ugotować.

    Gotowanie masy: gęstą masę wkłada się do wysmarowanej tłuszczem, zamykającej się szczelnie formy i umieszcza w naczyniu z wrzącą wodą sięgającą do trzech czwartych wysokości formy. Gotuje się pod przykryciem przez 45 min. W razie braku formy można masę budyniową wypiekać w piekarniku, w odpowiednio dobranych naczyniach, włożonych do drugiego większego naczynia z wrzącą wodą (pod przykryciem). Ugotowany budyń wyjmuje się z wody, po upływie 5 min.

    Budyń ten można podawać na gorąco, jako główne danie lub przystawkę, z sosem śmietanowym albo polany masłem z tartą bułką.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012