random
random
random
random

„Gołąbki klasyczne z ryżem i mięsem”Składniki:


1 główka kapusty, 250 g mielonej wieprzowiny lub kiełbasy albo wędzonki, 250 g ryżu, 1 jajo, 1 l wywaru (może być z kostki), 1 mała cebula, 60 g tłuszczu (masło lub smalec), sól, pieprz, ew. 30 g masła i 30 g mąki do zasmażki.

Sposób wykonania:


    Ryż gotować w dużej ilości osolonej wody. Nie musi być całkiem miękki, gdyż "dojdzie" podczas duszenia lub wypiekania gołąbków. Ryż odcedzić i przepłukać zimną wodą. Cebulę posiekać i smażyć na maśle lub smalcu. Dodać do ryżu zmielone mięso, cebulę, jajo i przyprawy.

    Farsz dokładnie wymieszać i odstawić. Z kapusty usunąć ostrym nożem głąb i włożyć ją do gotującej się wody na co najmniej 5 min. Ostrożnie oddzielać kolejne liście. Osuszyć, i jeśli to konieczne zbić tłuczkiem nerw liścia u jego nasady. Brzydkie liście ułożyć na dnie rondla lub brytfanki, w której będą się dusiły gołąbki.

    Na każdy liść nakładać porcję farszu i zwijać dość ciasno od nasady. Zawijać brzegi liścia do środka i tak przygotowane gołąbki układać w garnku ściśle jeden obok. drugiego. Zalać całość wywarem, tak, żeby gołąbki były przykryte. Można jeszcze dodatkowo przykryć gołąbki liśćmi kapusty. Brytfankę z gołąbkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 - 200°C i zapiekać lub dusić na wolnym ogniu 1.5 - 2 h.

    Do wywaru można dodać zasmażkę. Gołąbki podawać z sosem pomidorowym, grzybowym, ziemniaczanym. Smaczne są także po odsmażeniu ich na patelni (na maśle lub smalcu) i polaniu ich świeżo topionym tłuszczem, czy posypaniu skwarkami.


[Komentarzy: 2]
Kuchnia polska © 2002 - 2012