random
random
random
random

„Gołąbki z kaszą gryczaną”Składniki:


1 główka kapusty, 500 g mielonej wieprzowiny, 200 g wędzonki, 500 g kaszy gryczanej, 1 - 2 jaja, 250 ml śmietany i koncentrat pomidorowy lub kilka dużych pomidorów, 1 l wywaru (może być z kostki), 20 ml oleju, sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Kapustę przygotować jak zwykle podczas przyrządzania gołąbków, a mianowicie ostrym nożem usunąć głąb i zanurzyć kapustę na co najmniej 5 min. we wrzątku. Kolejno usuwać z niej liście. Jeżeli liście same, z łatwością się oddzielają, to również włożyć je na 5 min. do wrzątku lub świeżo ugotowanej wody, żeby zmiękły. Z każdego liścia usunąć nożem twardy nerw u nasady. Można go również skroić lub rozbić tłuczkiem.

    Gotować kaszę gryczaną, dodać do ostudzonej kaszy mięso, jaja, pokrojoną w kostkę i podsmażoną wędzonkę (można dać tylko połowę), przyprawy. Wymieszać wszystkie składniki, a następnie nłożyć porcję farszu na każdy liść, ciasno zwinąć, podwinąć brzegi i ułożyć w rondlu. Pamiętać, że dobrze jest dno naczynia, w którym będą się dusić gołąbki, wyłożyć brzydszymi liśćmi kapusty. Wtedy uniknie się przypalenia gołąbków. Całość zalać osolonym, wrzątkiem lub wywarem. Dusić pod przykryciem, na małym ogniu, przez 2 h.

    Na koniec można zrobić z wywaru sos, dodając śmietanę, ewentualnie obrane ze skórki i pokrojone pomidory lub koncentrat pomidorowy. Można także podawać gołąbki ze skwarkami z pozostawionej wcześniej części wędzonki.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012