random
random
random
random

„Kaczka po pekińsku II”Składniki:


1 kaczka, ok. 2 kg, 2 łyżki sosu sojowego, 2.5 łyżki brązowego cukru, 1 łyżeczka czerwonego octu winnego.

Sos Hoisin: 1 mały świeży ogórek, pokrojony w ósemki, 6 dymek.

Chleb mandaryna: 4 szkl. mąki, szczypta soli, 1.25 szkl. wrzącej wody, olej z orzeszków ziemnych lub olej sezamowy.

Sposób wykonania:


    Kaczkę włożyć na 3 min. do wrzącej wody. Wyjąć, osuszyć i powiesić na noc w przewiewnym pomieszczeniu, aby całkowicie obeschła. Zmieszać sos sojowy, brązowy cukier i ocet, natrzeć kaczkę i powiesić ją na dalsze 4 h. Jeśli nie można kaczki powiesić, należy ją ułożyć na kratce do opiekania i umieścić w przewiewnym miejscu. Podgrzać piekarnik do temp. 190°C. Kaczkę położyć na kratce, pod spód podstawić blachę wypełnioną do połowy wodą. Piec 30 min. Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 150°C i piec 1 h, aż kaczka będzie miękka, a skórka brązowa i chrupiąca z każdej strony.

    Dymkę pokroić na kawałki długości 8 cm. Jeden koniec każdej dymki ponacinać w pędzelki, rozłożyć je i zanurzyć w zimnej wodzie, aby trwale się powykręcały.

    Chleb mandaryna: mąkę i sól wymieszać w dużym naczyniu. Dodać wodę i zagnieść gładkie ciasto. Odstawić pod przykryciem na 15 min. Na posypanej mąką stolnicy uformować z ciasta wałek o średnicy 5 cm, a następnie pokroić go w krążki grubości 1 cm. Każdy krążek rozwałkować na placek o średnicy ok. 8 cm. Jedną stronę każdego placka posmarować olejem, złożyć po 2 naoliwioną powierzchnią. Następnie rozwałkować, aż uzyskają średnicę ok. 15 cm.

    Dobrze rozgrzać patelnię o grubym dnie. Na małym ogniu smażyć placki 1 minutę, aż trochę napuchną i będą miały złoty odcień. Lekko przestudzone składać na pół. Utrzymać w cieple podczas przygotowywania kaczki (pod folią, w podgrzewanym naczyniu). 6. Kaczkę kroić ostrym nożem. Podawać z ogórkiem. Chleb mandaryna z dymką i sosem podawać na osobnych talerzach do każdego nakrycia. Chleb i część mięsa polać odrobiną sosu Hoisin. Mięso, ogórek i dymkę można też zawinąć w chleb mandaryna.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012