random
random
random
random

„Kwaśnica marcinkowska”



Składniki:


Wędzone kości schabowe, rosół z gotowania szynki, wywar z włoszczyzny, wywar z suszonych grzybów, wędzony boczek, biała kiełbasa, kostki rosołowe, żur krakowski, sok z kiszonej kapusty, majeranek, liść laurowy, pieprz, czosnek, mleko, cukier, chrzan.

Sposób wykonania:


    Podstawowym produktem, z którego przygotowywano posiłki była i jest dla górali kapusta. W każdym domu kiszono, co najmniej jedną beczkę. Z kapusty przygotowuje się wiele potraw. Dawniej górale jedli je kilka razy dziennie. Wykorzystywano także płyn, czyli sok z kapusty - kwaśnicę. Kwaśnicę podawano w różnych postaciach. Mój przepis na kwaśnicę, nie jest oparty o recepturę klasycznej kuchni góralskiej, a jest to po prostu, kwaśnica po mojemu. Marcinkowice to moja rodzinna wieś, położona nad Dunajcem, w powiecie nowosądeckim.

    Kości schabowe ugotować z warzywami, wywar przecedzić, połączyć wszystkie wywary, podgrzewając, dodawać sok z kiszonej kapusty, uważać żeby nie przekwasić. Dodawać kolejno, mięso obrane z kości schabowych, drobno pokrojone grzybki, jeśli potrzeba to doprawić do smaku kostką rosołową, listkiem laurowym, majerankiem i pieprzem, włożyć białą kiełbasę i wolno zagotować, zagęścić rozrobionym w mleku krakowskim żurem, na koniec dać ostatni szlif, chrzanem, rozmiażdżonym czosnkiem i cukrem. Białą kiełbasę pokroić w małe kawałki włożyć do żuru i krótko zagotować. Po wystygnięciu żur powinien dojrzewać w lodówce przez noc, odgrzewany smakuje wyśmienicie. Podajemy go w gliniaczkach, z ósemkami jaj na twardo i grzankami, lub podawanymi osobno, ugotowanymi w mundurkach ziemniakami, odsmażanymi na skwarkach z wędzonego boczku.

    Autorem przepisu jest Bielik (mailto: bhf35@wp.pl).


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012