random
random
random
random

„Omlet Fu Yong”Składniki:


0.75 szkl. ugotowanego i drobno pociętego kurczaka lub cielęciny lub indyka, 0.5 szkl. cebuli posiekanej, 0.5 szkl. kiełków fasoli mung, 0.5 szkl. selera posiekanego, 0.5 szkl. grzybów mu-err pociętych w paski (lub pieczarek pociętych w plasterki), 5 dużych jaj ubitych, 1 łyżeczka soli, szczypta białego pieprzu, olej głębokiego smażenia lub 4 łyżki do smażenia z mieszaniem.

Sos: 0.5 szkl. bulionu z kurczaka, 2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka wina ryżowego, szczypta białego pieprzu, 1 łyżka mąki kukurydzianej wymieszana z 3 łyżkami wody, 1 łyżeczka oleju sezamowego.

Sposób wykonania:


    Wersja amerykańska (głęboko smażona): Zagotować w garnku bulion. Dodać sos sojowy, wino i pieprz. Wyłączyć gaz. Wlewać powoli mąkę z wodą przez cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje. Dodać sos sezamowy i zamieszać jeszcze raz. Połączyć ze sobą mięso, warzywa, jajka, sól, pieprz i dobrze wymieszać.

    W woku podgrzać 2 szkl. oleju. Kiedy olej będzie bardzo gorący rozłożyć na wierzchu 0.25 mieszanki jajecznej. Jajka powinny pływać po powierzchni, kiedy się zetną, włożyć kolejną porcję. W ten sposób uformować 4 omlety. Kiedy dolna część omletów zrobi się jasnobrązowa obrócić na drugą stronę, aż też zrobi się brązowa. Użyć dwóch łopatek, żeby wyjąć omlety z woka, ścisnąć lekko, aby usunąć nadmiar oleju. Rozłożyć omlety na talerzach. Podgrzać sos, zamieszać kilkukrotnie, polać omlety i podawać.

    Wersja chińska (smażona z mieszaniem) W woku rozgrzać 2 łyżki oleju. Dodać mięso i warzywa, smażyć krótko mieszając, dodać sól i pieprz. Mieszać kolejne 2 min. Wyłożyć wszystko na talerz, żeby lekko przestygło. Umyć wok. W misce wymieszać ubite jajka, mięso i warzywa. Ponownie rozgrzać olej w woku. Wlać mieszankę jajeczną, przy pomocy łopatki przesuwać lekko w tył i w przód ścinającą się mieszankę. Kiedy omlet się zetnie odwrócić go na drugą stronę i smażyć, aż brzegi zrobią się brązowe. Zakończyć smażenie, kiedy środek omleta jest wciąż miękki. Podawać gorący.

    Omlet Fu Yung smażony w głębokim oleju podawany z sosem jest popularną chińską potrawą serwowaną w restauracjach w Północnej Ameryce, jednak w Chinach danie to nie jest smażone na głębokim oleju, nie używa się też sosu. Przedstawiona zostały tu obie metody przygotowania. Pamiętaj, że sos stosuję się tylko w pierwszej wersji.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012