random
random
random
random

„Pierogi z kapustą i grzybami”Składniki:


Farsz: 20 dag suszonych grzybów, 2 kg kiszonej kapusty, 3 - 4 dość duże cebule, 4 jajka, pieprz i sól do smaku, troszkę masła lub oleju.

Ciasto: 1 kg mąki, 2 jajka, 1 szkl. ciepłej wody, 4 dag masła, sól.

Sposób wykonania:


    Farsz: kapustę popróbować - jeśli jest bardzo kwaśna wypłukać. Gotować ok. 0.5 h w małej ilości wody z dodatkiem listka laurowego i ziela angielskiego. Odcedzić. Dobrze odcisnąć. Grzyby wypłukać, gotować do miękkości tj. ok. 0.5 h. Łyżką cedzakowa wyjąć grzyby z wywaru. Z wywaru zrobić zupę grzybową. Można zostawić w zupie kilka czapeczek grzybów. Grzyby i kapustę zemleć w maszynce. Cebulkę drobno pokroić. Przesmażyć na oleju lub maśle - zeszklić. Dodać zmieloną kapustę i grzyby. i jedno jajko. Smażyć mieszając kilka minut. Dodać pieprz i sól do smaku. Wystudzić. Dodać trzy całe jaja i dokładnie wymieszać. Nadzienie jest gotowe.

    Ciasto na pierogi: zagnieść ciasto na stolnicy. Starannie wyrobić. Podzielić na części (takie na raz do rozwałkowania). Zawinąć w folię, by nie obsychało.

    Pierogi: każdą część rozwałkować cieniutko. Kroić na kwadraty takie 6x6 cm. Połowę obwodu wzdłuż brzegu posmarować delikatnie wodą (jeśli dobrze się lepi nie jest to konieczne). Na środek włożyć farsz, składać na pół na prostokąt lub trójkąt (to jest kwestia gustu lub fantazji). Zlepiać pierogi uważając, by nie zatłuścić farszem brzegów (pierogi mogą się wtedy rozklejać). Zlepiając pierogi delikatnie zaszczypujemy ciasto, by powstała ładna falbanka (taka niemożliwa do osiągnięcia fabrycznie -). Pierogi gotujemy porcjami w dużym płaskim garnku w lekko osolonej wodzie. Mieszamy po włożeniu, żeby nie przywarły. W 2 - 3 min. od wypłynięcia wyjmujemy łyżką na durszlak. Przekładamy na miskę i krasimy delikatnie masłem, żeby się nie pozlepiały.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012