random
random
random
random

„Pierożki krucho-drożdżowe z grzybami i kapustą”Składniki:


0.5 kg mąki, 5 dag drożdży, 12 dag masła, 1 całe jajko i 1 żółtko (do smarowania), 0.5 szkl. gęstej, kwaśnej śmietany, szczypta soli, łyżeczka cukru, tłuszcz do posmarowania blachy.

Farsz: 0.5 główki małej kapusty białej, garść suszonych grzybów, 1 jajko, masło lub olej do smażenia, pieprz i sól do smaku.

Sposób wykonania:


    Drożdże pokruszyć, wymieszać z cukrem, zalać śmietaną i pozostawić w ciepłym miejscu aż się "poruszą". Masło posiekać, stopniowo dodawać mąkę, sól i jajko. Wyrobić łyżką drewnianą lśniące, elastyczne ciasto, rozwałkować, wykrawać krążki, nakładać po łyżeczce ciepłego farszu, zlepić mocno brzegi. Układać na wysmarowanej tłuszczem blasze, posmarować rozkłóconym żółtkiem i upiec na złoty kolor (ok. 0.5 h).

    Farsz postny: kapustę poszatkować, sparzyć wrzątkiem, ugotować do miękkości dodając sól. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, wyjąć z wywaru, drobno posiekać. Połączyć z ugotowaną kapustą i dusić razem, dodając łyżeczkę masła lub oleju i podlewając grzybowym wywarem. Na końcu wbić surowe jajko, dodać pieprz i sól do smaku, krótko przesmażyć.

    Jest to doskonały dodatek nie tylko do barszczu wigilijnego, ale i do innych czystych zup. W innych porach roku i innych okolicznościach postne wigilijne nadzienie można zastąpić farszem mięsnym.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012