random
random
random
random

„Pierożki won-ton”Składniki:


2.5 szkl. mąki, 0.5 szkl. wrzątku, 0.25 szkl. zimnej wody, 1 łyżka oleju.

Farsz: 250 g mielonej wołowiny (możesz zastąpić pokrojoną w paseczki piersią kurczaka), 1 łyżka wody, 1 łyżeczka mąki kukurydzianej, 0.5 łyżeczki soli, 0.5 łyżki wina ryżowego, 0.5 łyżeczki oleju sezamowego, 3 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka sosu ostrygowego (opcjonalnie), 0.5 łyżki cukru.

Ewentualnie: olej do frytowania.

Sposób wykonania:


    Wsypać 2 szkl. mąki do miski (pozostałą mąkę używać do posypywania rąk, gdy zrobią się klejące). Dodać wrzątek, wymieszać. Dodać zimną wodę i olej, wyrabiać rękoma do otrzymania jednolitego ciasta. Rozwałkować ciasto na cienki placek i pciąć w kwadraty o boku 5 cm.

    Wymieszać dokładnie wszystkie składniki farszu. Położyć trochę farszu na środku ciasta, złożyć na pół, zawinąć do środka brzegi, ścisnąć razem zawinięte końcówki (zobacz zdjęcia). Istnieje także drugi, bardziej "profesjonalny" sposób zawijania won-tonów (zobacz instrukcja ze zdjęciami).

    Frytować won-tony w średnio gorącym oleju na złoto (olej nie może być za gorący, bo mięso w środku będzie jeszcze surowe, podczas gdy ciasto przypali się). Serwować z róznymi sosami np. sojowy, słodki chili, sambal oelek. Można też gotować won-tony przez 6 - 8 min. w wodzie i wykorzystać je do przygotowania zupy won-ton.

    Najbardziej pracochłonna część to sklejanie pierożków. Won-tony nadają się do frytowania, a także do gotowanie jako danie samodzielne, dodatek lub składnik innych dań. Tradycyjnie do przygotowania farszu używa się wołowiny, tutaj użyte zostały piersi kurczaka, ale tak naprawdę może to być dowolny rodzaj mięsa, popularna jest też odmiana z krewetek. Część pierożków można użyć do zupy won-ton, a część do smażenia.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012