random
random
random
random

„Ryba gotowana na parze po Kantońsku”Składniki:


1 cała ryba (750 - 1000 g) - wypatroszona i oczyszczona, 1.5 łyżeczki soli, 2 łyżki wina ryżowego, 1.5 łyżeczki cukru, 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki imbiru drobno pociętego lub wyciśniętego, 2 łyżki szalotek drobno posiekanych, 3 łyżki oleju (najlepiej kukurydzianego).

Sposób wykonania:


    Opłukać rybę i wysuszyć papierowym ręcznikiem. W najgrubszym miejscu ryby, po obu stronach, zrobić dwa głębokie, ukośne nacięcia (oddalone od siebie o 3 cm). Położyć rybę na podłużnym, żaroodpornym półmisku. Obie strony ryby obsypać solą, na wierzchu spryskać winem ryżowym. Wymieszać cukier z sosem sojowym i polać nim rybę. Następnie obsypać imbirem i 0.75 przygotowanej szalotki.

    Zagotować ok. 5 cm wody w dużym naczyniu, które może pomieścić półmisek z rybą (np. duża brytfanna z pokrywką). Włożyć do naczynia drewniany krzyżak (może to też być głęboki talerz do góry dnem, kubek itp.) na nim postawić talerz z rybą i gotować pod przykryciem ok. 10 - 12 min., aż będzie gotowa. Ryba jest gotowa jeżeli z łatwością można wpić wykałaczkę w jej najgrubszą część.

    Wyjmjąć rybę z parownika. Wlać 3 łyżki oleju na małą patelnie i podgrzewać, aż prawie zacznie się palić, następnie polać nim rybę (uważać, bo olej będzie trochę bryzgać). Udekorować rybę pozostałą częścią szalotki i podawać.

    Jest to prosty, smaczny i pożywny sposób przygotowania gotowanej ryby. Parowanie uwydatnia naturalny smak wzmocniony przez dodanie imbiru i szalotek.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012