random
random
random
random

„Ryba "pięć zapachów" po szanghajsku”Składniki:


750 g filetów z dorza pokrojonych w kawałki wielkości 2 cm, olej do głębokiego smażenia, 1 pęczek cebulki dymki do przybrania.

Marynata: 2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka sherry.

Sos: 1 łyżeczka przyprawy "5 zapachów", 2 spore drobno posiekane cebulki dymki, 1 duży drobno posiekany kawałek imbiru lub 1.5 łyżki imbiru w proszku, 1 kawałek suszonej skórki z mandarynki, 0.5 pomarańczy, 2 łyżki cukru, 2 łyżki czerwonego wina.

Sposób wykonania:


    Wszystkie składniki marynaty połączyć i dokładnie wymieszać. Filety osuszyć, ułożyć w dużym płaskim naczyniu, zalać marynatą i odstawić na 2 h do zamarynowania. Przyprawę "5 zapachów", cebulkę, imbir, skórkę z mandarynki i pomarańczę zalać 600 ml wody. Zagotować, po czym gotować na małym ogniu przez 30 min., dopóki objętość płynu nie zmniejszy się o 1/3. Przecedzić przez gęste sito. Przecedzony sos wlać do rondelka, dodać cukier i ocet, po czym dokładnie wymieszać. Zamarynowane filety obsmażyć na gorącym oleju, z obu stron, po 5 min. z każdej strony. Wyjąć i osączyć. Zagotować sos. Dodać obsmażone filety i gotować na wolnym ogniu, stale odszumowując, przez 3 - 5 min. Ugotowaną rybę wyjąć i ułożyć na półmisku. Sos gotować dalej, póki nie uzyska konsystencji syropu. Zagęszczonym sosem glazurować rybę. Po ostygnięciu rybę wstawić na co namniej 3 h do lodówki. Podawać zimną, przybraną "palemkami" z cebulek.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012