random
random
random
random

„Zupa ostro-kwaśna I”Składniki:


6 suszonych grzybów mu-err pociętych w cienkie paski, 1 paczka tofu (ok. 120 g) pocięta w cienkie paski, 200 g chudej wieprzowiny pociętej w cienkie paski, 0.5 szkl. pędów bambusa pociętych w paski lub marchewki pociętej w paski lub startej na grubej tarce, 2 łyżeczki ciemnego sosu sojowego, (20 pąków lillii porwanych ręką na 2 - 3 kawałki), 5 szkl. rosołu z kurczaka, 3 łyżki mąki kukurydzianej wymieszanej z 0.25 szkl. wody, sól i pieprz do smaku, 2 jajka - rozmieszane, 1 łyżka oleju do smażenia.

Sos: 1 łyżka jasnego sosu sojowego, 3 - 5 łyżek octu winnego, 0.5 łyżeczki czarnego pieprzu.

Ponadto: 1 mała dymka pocięta w 3 cm kawałki, 1 łyżka oleju sezamowego.

Sposób wykonania:


    Pociąć wszystkie składniki. Wymieszać składniki sosu. Wymieszać paski wieprzowiny z ciemnym sosem sojowym, odstawić. W garnku rozgrzać 1 łyżkę oleju, włożyć wołowinę, smażyć mieszając, aż zmieni kolor, dodać grzyby, (lilie), pędy bambusa (lub marchewkę), smażyć mieszając 1 min. Wlać rosół, zagotować, wlać sos, spróbować, dodać ewentualnie 1 - 2 łyżki octu winnego. Gotować przez 1 min., dodać tofu. Zamieszać, dodać mieszankę mąki kukurydzianej z wodą, dokładnie wymieszać. Gotować, aż zupa lekko zgęstnieje i wyklaruje się. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wyłączyć gaz, okrężnym ruchem wlać powoli jajka, poczekać 10 s, energicznie wymieszać. Wlać zupę do miseczek, posypać pociętą dymką, skropić olejem sezamowym. Zupa gotowa do padania.

    Ta zupa przypomina "nieco" w smaku polski kapuśniak jednak dla niektórych może być nieco za kwaśna dlatego proponuję zacząć od 3 łyżek octu winnego, spróbować i ewentualnie dodać 1 lub 2 łyżki (w oryginalnym przepisie jest 5 łyżek octu białego, ale to chyba tylko Chińczyk moze zjeść :). W oryginalnym przepisie znajdują się także pąki lilii, jednak w Polsce są niedostępne. Jeżeli komuś jakimś cudem uda się kupić lilie to należy dodać je razem z grzybami, jeżeli nie to nic się nie martwcie zupa i tak smakuje świetnie.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012