random
random
random
random

„Chleb Renaty S.”Składniki:


5 dag drożdży, 2 płaskie łyżeczki cukru, płaska łyżka mąki poznańskiej pszennej, 0.5 kg mąki, 1.5 kopiastej łyżeczki soli, tłuszcz do smarowania foremek, woda.

Sposób wykonania:


    Zaczniemy na stary sposób "weź dziewkę kuchenną i każ jej" ( w przypadku braku takowej weź się sam do roboty) wymyć pożądnie dwa razy wodą i mydłem ręce do wysokości łokci.

    Niech weźmie 5 dag drożdży, rozkruszy je do 1.5 l garnuszka, wleje ciepłej wody (max. 45°C) i używając mątewki rozmiesza je. Następnie doda płaską łyżeczkę cukru, rozmiesza i niech doda płaską łyżkę mąki poznańskiej pszennej. Po rozmieszaniu zauważysz ze szarobiała breja zaczyna się pienić - to znak, że drożdże ruszyły. Teraz weź 5 l emaliowany gar i wsyp do niego 0.5 kg mąki. Wlej drożdże i mieszaj ok. 1 min. Dolej 0.5 l wody i mieszaj tak, by nie powstały grudki. Gdy ciasto już jest rozmieszane przykryj je pokrywą i odstaw w ciepłe miejsce. Po 20 min., gdy zajżysz do garnka, zobaczysz że breja podrosła i ma bąbelki. Weź teraz dwie foramki, takie jak do wypieku makowca, posmaruj je od środka tłuszczem. Weź 1.5 kopiastej łyżeczki soli, najlepiej nie jodowaną, i posyp równomiernie powieszchnię ciasta oraz dodaj płaską łyżeczkę cukru i dobrze wymieszaj kręcąc ręką dookoła. Po rozmieszaniu wsypuj mąki wciąż mieszając.

    W pewnej chwili nastąpi opór uniemożliwiający mieszanie. Wchodzisz teraz w fazę wyrabiania. Dodaj mąki, ale nie musisz na siłe wyrabiać ciasta, od czego masz rozum. Wystarczy lekko przekładać tył ciasta do przodu. Gdy odstaje od palców i dna, daje się formować, to jest dobrze wyrobione. Przetnij je na pół, włóż do foremek (powieszchnia powinna być równa), odstaw w ciepłe miejsce, umyj ręce. Masz 30 - 50 min. spokoju. Zaglądaj do ciasta gdy wyrośnie 1.5 - 2 cm. Ponad brzeg foremki włóż je do nagrzanego piekarnika. Po ok. 45 min. do 1 h, gdy skórka zrobi się ładna, wyjmij foremki i wyrzuć chlebki na czystą ściereczkę - niech ostygną. Smacznego!

    Autorem przepisu jest Renata S.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012