random
random
random
random

„Gołąbki I”Składniki:


Gołąbki: 1 główka kapusty, 40 dag mięsa mielonego, 1 bułka czerstwa, 12.5 ml mleka 3.5%, 1 jajko, 2 dag natki pietruszki, 5 dag cebuli, 5 dag boczku, 2 dag oleju roślinnego.

Smażone warzywa: 10 dag cebuli, 5 dag marchewki, 5 dag selera (korzeń), 20 dag skórki ze słoniny.

Przyprawy: sól, biały pieprz, słodka papryka, kminek, 0.5 l bulionu z kostki.

Sposób wykonania:


    Bułkę podzielić na małe części i namoczyć w gorącym mleku. Głąb z kapusty wyciąć, nie wyrzucać, będzie potrzebny do przygotowania sosu. Kapustę w gotującej wodzie sparzyć i ostrożnie rozdzielić liście. Następnie ostudzić w zimnej wodzie. Ściąć grube nerwy. Natkę pietruszki wypłukać i drobno pokroić. Słoninę i cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć. Następnie ostudzić i razem z bułką, przyprawami i natką pietruszki dodać do mielonego mięsa. Dobrze wymieszać i doprawić. Następnie warzywa pokroić w kostkę o rozmiarach ok. 2 cm a boczek na cienkie plasterki.

    Liście z kapusty rozłożyć, posypać przyprawami i nakładać na nie farsz mięsny, następnie zawinąć. Z 2 - 3 liści robić jednego gołąbka. W brytwanie podsmażyć skórkę ze słoniny i mirepox na oleju roślinnym. Włożyć mięso zawinięte w liście z kapusty. Wstawić do piekarnika i zarumienić. Następnie zalać bulionem i gotować ok. 30 min. pod przykryciem. Gotowe gołąbki wyjąć z brytwany. Powstały sos przecedzić, niewielką jego ilość odlać, resztę doprawić i dodatkowo zagęścić.

    Notatka: Gołąbki są zarówno w Polsce jak i Niemczech dobrze znane i zaliczają się w obydwu krajach do ulubionych posiłków. W Niemczech przyrządzane są z farszu z mięsa mielonego i boczku i podawane z sosem i ziemniakami. Polski gołąbek zawiera pikantną mieszankę z mięsa mielonego, ryżu i pomidorów. Na stołach gości polany sosem pomidorowym, do tego podaje się chleb lub ziemniaki. Za szczególną polską specjalność uchodzą gołąbki z łososiem.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012