random
random
random
random

„Ryż do sushi”Składniki:


1 szkl. (250 ml) ryżu japońskiego do sushi (zamiennik jest dopuszczalny ale musi to być ryż kleisty), 1.5 szkl. wody, 3 łyżki octu ryżowego, 0.5 łyżki cukru, 1 łyżeczka soli.

Sposób wykonania:


    Ryż wsypać do garnka, przepłukać 3 - 4 razy wodą (aż woda straci mleczny kolor). Wlać wodę (1.5 razy tyle co ryżu). Zagotować ryż z wodą, gotować 2 min., zmniejszyć gaz do minimum. Przykryć garnek pokrywką i gotować 20 min. W czasie gdy gotuje się ryż przygotować mieszankę octową. W małym garnyszku wymieszać ocet, cukier i sól, podgrzać lekko na małym ogniu, aż składniki się rozpuszczą. Odstawić do wystygnięcia.

    Po 20 min. ryż powinien całkowicie wchłonąć wodę. Wyłączyć gaz, wypuścić parę i następnie trzymać ryż pod przykryciem jeszcze 10 min. Przesypać ryż do dużej miski, pokropić octem z cukrem i solą (1 łyżka na 1 szkl. ugotowanego ryżu), wymieszać dokładnie drewnianą łopatką. W tym momencie Japończycy przystępują do chłodzenia ryżu przy pomocy wachlarza, ja osobiście uważam, że to przesada. Pozostawiony w dużej misce ryż staje się chłodny już po kilkunastu minutach. Wtedy jest gotowy do przygotowania sushi.

    Ryż jest podstawym składnikiem sushi. Ryż japoński ma małe okrągłe ziarna i po ugotowaniu mocno sie klei. Do sushi absolutnie nie nadaje się popularny ryż długoziarnisty, ponieważ nie klei się, a poza tym ma zupełnie inny smak.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012