random
random
random
random

„Grzyby marynowane IV”



Składniki:


0.5 kg oczyszczonych grzybów (borowiki lub rydze lub maślaki), sól, 10 dag cebuli (do gotowania grzybów), 0.5 kg warzyw (marchew, małe cebulki, kalafiory, 1.25 szkl. octu (10%), 1.25 szkl. wody, 3 dag cukru, sól, ew. fasola szparagowa i seler.

Przyprawy (0.25 dag): pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, gorczyca.

Sposób wykonania:


    Grzyby oczyścić z piasku, przyciąć trzony, starannie wypłukać (grzyby drobne pozostawić całe (grzyby nie cięte i małe ślicznie wyglądają zamarynowane), większe przepołowić lub podzielić na części).

    Wrzucić grzyby do niewielkiej ilości wrzącej wody z dodatkiem soli i cebuli, gotować prawie do miękkości (podgrzybki po 5 - 6 min. są w porządku), następnie wyjąć i osączyć (cebulę odrzucić). Produkt uboczny to wywar, który może posłużyć po dodaniu marchwi i części podgrzybków do sporządzenia wybornej, esencjonalnej zupy. Najlepsza jest z grubym makaronem: rurki lub muszelki.

    Wszystkie warzywa oczyścić i opłukać. Marchew pokroić w plasterki lub gwiazdki, małe cebulki pozostawić w całości, kalafiory rozdzielić na małe części, fasolkę szparagową pokroić na kawałki długości 3 cm, selery pokroić w paski. Każdy rodzaj warzywa ugotować oddzielnie w małej ilości wody z dodatkiem soli, a następnie osączyć (kalafiora i fasolki w marynacie nie są wymagane warzywa w marynacie są miłe dla oka). Grzyby i warzywa ułożyć na przemian warstwami w słoikach.

    Przygotować zalewę z ok. 1.25 szkl. octu (10%), 1.25 szkl. wody, cukru, soli, przypraw i zagotować. Grzyby i warzywa zalać ostudzoną zalewą (nie skąpić i nie zapychać słoików do oporu, zawartość musi być zakryta przez zalewę, bo zacznie się psuć). Słoje zamknąć. Po tygodniu mają już właściwy bukiet i nadają się do konsumpcji.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012