random
random
random
random

„Pieróg z kapustą”Składniki:


Nadzienie: 1 kg kapusty słodkiej, 2 dag grzybów suszonych, 5 dag cebuli, 5 dag tłuszczu, sól, pieprz, 1 dag cukru.

Rozczyn i ciasto: 2 dag drożdży, 1 dag cukru, mleko, 25 dag mąki, 8 dag masła, 2 żółtka, 15 dag śmietany, sól, trochę tartej bułki.

Sposób wykonania:


    Umyć i ugotować grzyby, pokrajać je.

    Sporządzić nadzienie: kapustę poszatkować, dodać do niej pokrajane grzyby i cebulę, tłuszcz, trochę wywaru z grzybów i udusić do miękkości na słabym ogniu, w odkrytym naczyniu odparowując ją na samym końcu, kapustę przyprawić solą, pieprzem i cukrem.

    Sporządzić ciasto: zrobić rozczyn z drożdży, postawić do wyrośnięcia. Posiekać mąkę z tłuszczem, wyłożyć do miski, dodać żółtka, wyrośnięty rozczyn, śmietanę i zagnieść dość gęste ciasto (tak, aby dało się rozwałkować), postawić do wyrośnięcia.

    Gdy ciasto wyrośnie (zwiększy objętość o 100%), wyłożyć je na stolnicę, rozciągnąć na prostokątny płat, posypać go bułką tartą; na brzeg ciasta wyłożyć ostudzoną, zupełnie odparowaną kapustę i ciasto zwinąć w wałek. Posmarować długą, wąską formę, do formy włożyć ciasto zakończeniem pod spód i postawić je do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie, posmarować je, pokłuć dość głęboko widelcem i upiec (0.75 h). Pieróg podawać gorący. jako zakąskę, z sosem grzybowym jako osobne danie lub jako dodatek do barszczu.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012