random
random
random
random

„Pierogi z kapustą i grzybami II”Składniki:


Ciasto na pierogi: 1 kg mąki, woda, 1 łyżka oleju, sól.

Farsz do pierogów: 0.5 kg dobrej kapusty kiszonej, garść grzybów suszonych, 2 cebule, 2 - 3 łyżki bułki tartej, 2 łyżki masła, pieprz.

Sposób wykonania:


    Kapustę włożyć do garnka, wlać 1 szkl. wody, ułożyć wypłukane z piasku grzyby i 1 łyżkę masła (oleju). Gotować powoli przez 1 h. Gdy kapusta stanie się miękka przerwać gotowanie.

    Na dużej patelni przesmażyć drobno pokrojoną cebulę na maśle. Dodać do niej ugotowaną kapustę i wszystko razem przesmażyć. Dodać nieco pieprzu.

    Ostudzoną kapustę wraz z grzybami zmielić. Jak zwykle spróbować, czy nic jej nie brakuje. Dodać tartą bułkę i w ten sposób mamy gotowy farsz.

    Ciasto: przesianą mąkę uformować w stożek z wgłębieniem pośrodku. Wlać do niego olej i wodę po trochu zarabiając. Kiedy powstanie spoista masa wyłożyć ciasto na stolnicę i wyrobić tak długo, aż będzie gładkie i elastyczne.

    Odciąć nieduży kawałek i wałkować na cienki placek podsypując mąką. Resztę ciasta schować do woreczka z folii, aby nie wyschło.

    Za pomocą szkl. lub innej "foremki" wykrawać w placku okrągłe placuszki.

    Do takiego placuszka nałożyć farsz zostawiając wolne brzegi - ok. 3 - 4 mm. Ręką oprószoną mąką zlepić szczelnie pieróg. Za pomocą koniuszków palców zrobić falbankę. Gotowy odłożyć na serwetę oprószoną mąką.

    Tak postępować, aż do skończenia ciasta i farszu.

    W dużym garnku zagotować wodę z solą i łyżką oleju. Na wrzącą wodę wrzucić kilkanaście pierogów, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką, aby nie przywarły do dna. Gdy wypłyną na wierzch, dać im się pogotować chwilkę na powierzchni. Wyjmować delikatnie łyżką cedzakową na przelany zimną wodą talerz. Do gotowania nastepnej porcji nie zmieniać wody, a jedynie uzupełnić jej ilość i dosolić.

    Świeżo ugotowane podawać z przysmażoną cebulką.

    Polać je cienkim strumykiem oleju lub posmarować je jeszcze ciepłe masłem, jeżeli chcemy przechować je dłużej.. Są wielbiciele odsmażanych w równie dużej ilości - jak świeżych.

    Uwagi: Dlaczego ciasto do pierogów jest bez jajka? Dlatego że jest bardziej elastyczne. Lepiąc pierogi "wyciągamy" brzegi ciasta, aby lepiej i łatwiej się zlepiły. Dzięki dodatkowi oleju ciasto nie zsycha się tak szybko. "Szkoła lepienia pierogów", mówi, że najsmaczniejsze są małe pierogi. Takie, które mieszczą się na raz do buzi bez żadnych problemów. Z proporcji jakie tutaj są podane wychodzi 50 słusznych piergów lub 70 mniejszych pierożków.

    Pierogi z kapustą można przygotować wcześniej. Ich robienie jest bardzo czasochłonne. Na szczęście można ugotowane przechować w lodówce 3 dni bez żadnego uszczerbku dla ich smaku. Można je też po ugotowaniu zamrozić.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012